טיפולי שיניים

כמו אצלנו, בני האדם, בריאות השיניים מהווה נדבך חשוב מאוד בבריאותם של הכלבים והחתולים. כאבי שיניים עלולים לגרום לירידה באכילה, וכתוצאה מכך לירידה במשקל. בכלבים בעיות שיניים באות לידי ביטוי, ברוב המקרים, בדלקות חניכיים (GINGIVITIS), נסיגת חניכיים, אבנית (TARTAR) על השיניים וריח רע מהפה. בחתולים בעיות שיניים באות לידי ביטוי, ברוב המקרים, בדלקות חניכיים, ובחורים כואבים מאוד בשיניים.
הסימן הראשון הינו הצטברות משקע צהוב על השן אותו מלווה פס אדום בגבול בין השן לחניכיים-זוהי למעשה הדלקת. בשלב זה מומלץ לפנות לווטרינר, כדאי למנוע התדרדרות נוספת ונזקים עתידיים לשן ולמבניה. בבדיקה של חלל הפה, יוכל הווטרינר להעריך את דרגת הדלקת והפגיעה בשן.

בנוסף לריח הרע מהפה, מחלות שיניים וחניכיים מגדילות מאוד את כמות החיידקים בחלל הפה. בזמן האכילה, החיידקים חודרים למחזור הדם ועלולים לגרום לפגיעה קשה מאוד למסתמי לב, לכליות ולכבד. בכלבים קטנים, נסיגת החניכיים גורמת גם לפגיעה בעצב הלסת ועלולה אפילו להסתיים בשברים פתולוגיים של הלסת התחתונה.
ניקוי שיניים לכלב או לחתול הוא הליך פשוט ושכיח, המתבצע תחת הרדמה מלאה של בעל החיים. ניקוי השיניים לכלב / חתול נעשה באמצעות מכשור ייעודי, בדיוק כמו אצל שיננית. במהלך תהליך הניקוי, מתבצעת תחילה הסרה של אבן השן ולבסוף נערך ליטוש של חלקה החיצוני של השן.
אבן השן, מכילה רובד של חומרים מהרוק, מינרלים, שאריות מזון וחיידקים. הצטברות האבן על גבי הדופן החיצונית של השן גורמת לדלקת חניכיים, ריח רע מהפה, וכאב.

במקרים בהם לא מטפלים בדלקת נגרמת נסיגת חניכיים תוך פגיעה והיחלשות של מבנים החיוניים לתמיכת השן במקומה. לבסוף, קיים סיכון ממשי לנשירת השן, ובנוסף לחדירתם
של חיידקים מהחניכיים לזרם הדם, ומשם להתיישבות וגרימת נזק לאיברים חיוניים כמו הלב, הכליות והכבד.

הצטברות אבן השן משתנה בהתאם לסוג המזון אותו צורכות החיות, הגזע, ו"נטייתו האישית" של בעל החיים. בכלבים קטנים וחתולים לרוב מושקעת אבן שן במהירות ובכמויות
גבוהות יותר.

בכל ביקור שגרתי אצל הווטרינר חשוב לעקוב ולהעריך את מצב הפה, ובהתאם לכך להחליט על הצורך בניקוי השיניים.